cinsellik esler arasindaki iletisim

Cinsel Sorunlar Eşler Arası İletişimi Nasıl Etkiler?

Eşler arasında sağlıklı, mutlu, huzurlu ve güven dolu bir ilişki kurulabilmesi için hem cinsel ilişki hem de iletişim çok büyük önem taşır. Eşler arasında dönemsel olarak ortaya çıkan sorunlar, cinsel hayatı etkilediği gibi aynı zamanda cinsel sorunlar da eşler arasında bazı problemlerin yaşanmasına neden olmaktadır.

Mutlu bir evlilik ve sağlıklı bir cinsel hayat için bu tür problemler ertelenmemeli, gerekli durumlarda uzman desteğine başvurarak sorunlar çözümlenmelidir.

Farklı cinsel problemler yaşayan çiftler, psikolojik olarak bu sorunun etkilerini hissetmektedir. Kişilerin cinsel sorunlardan dolayı yaşamış oldukları stres, gergin ruh hali eşleri ile olan iletişime de yansımaktadır. Bu nedenle iletişim sorunları da başlamaya başlamaktadır. Cinsellik, toplum içerisinde bir tabu olarak kabul edildiğinden dolayı, çiftler cinsel sorun ile karşı karşıya kaldıkları zaman bu sorun için destek almaya çekinmektedir. Ancak utangaçlık nedeniyle ertelenen ve görmezden gelen cinsel sorunlar, ileri dönemlerde ilişkinin bitmesine dahi neden olabilmektedir.

Cinsel sorunlar nedeniyle psiko-sosyal sorunlar sık sık ortaya çıkmaktadır. Bu tür problemler hem cinsel sorun yaşayan kişide hem de eşin de ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlarda psiko-sosyal sorunların cinsel sorunlara yol açtığı da görülmektedir.

Cinsel Sorunlar Neden Kaynaklanır?

Cinsel sorunlar, geniş bir konu başlığını kapsamaktadır. Dönem dönem hem kadınlarda hem de erkeklerde ortaya çıkan cinsel problemler bulunmaktadır. Cinsel problemlerin çoğunun asıl nedeni bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Cinsellik hakkında eksik bilgi sahibi olmak, yanlış bilgiler öğrenmek kişilerin psikolojik kaynaklı cinsel problem yaşama ihtimalini artırmaktadır.

Cinsel işlev bozukluklarının birçoğu, yanlış bilgiler yerine doğru cinsellik bilgilerinin öğrenilmesi, kişilerin bedeni ve cinsel organının işlevini, anatomisini öğrenmesi ile birlikte ortadan kalkmaktadır. Üstelik bu şekilde kişiler eşleri ile birlikte daha sağlıklı bir cinsel yaşama da adım atmaktadır. Bu nedenle çiftler yaşamış oldukları cinsel sorunlar da çekinmeden ve ertelemeden bir uzmana danışmalıdır.

Erkeklerde en sık görülen sertleşme ve erken boşalma problemi, erkeğin eşi karşısında kendisini yetersiz hissetme ve özgüven eksikliği gibi sorunları da ortaya çıkarmaktadır. Bu tür konularda stres ve gerginlik yaşanması, cinsel sorunun daha ileri seviyelere gitmesine neden olur. Bu durumda çoğu erkek agresif bir dil kullanarak eşi ile olan iletişiminin de sağlıksız bir hal almasına neden olabilir.

Aynı zamanda bazı kişiler eşlerinin yaşamış oldukları cinsel problem ile ilgili şakalar, dalga geçme gibi küçük düşürücü diller kullanarak ilişkinin huzur ve güven ortamının bozulmasına neden olmaktadır. Bu psikolojik olarak çiftleri yıprattığı gibi aynı zamanda iki tarafın birbirinden soğumasına, uzaklaşmasına da neden olabilir. Bu tür durumlar engellemek ve cinsel sorunların eşlerin birbirine duyduğu sevgi ve saygıya zarar vermemesini sağlamak için eşler birbirine destek olmalı, yapıcı bir dil kullanarak uzman desteği almalıdır.

Kadınlarda görülen vajinismus, orgazm olamama, acı duyma korkusu ise kadınlarda cinselliği ve cinsel organın yapısını bilmeme ile ilgili ortaya çıkmaktadır. Birçok kadın çevreden duyduğu kötü hikayeler, gerçek dışı efsaneler ile cinselliği dair yanlış bilgi sahibi olmaktadır. Bu durumda kadın cinselliğe karşı korku duymasına ve çekingen davranmasına neden olmaktadır. Bu tür yanlış bilgiler, kadınlar da görülen cinsel sorunların bir çoğunda korku en önemli neden olarak görülmektedir.

Çocuklukta Öğrenilen Cinsel Bilgiler Etkiliyor!

Çocuk döneminde cinselliğe dair öğrenilen bilgiler, kişilerin bilinçaltına yer etmektedir. Yetişkin bir insan olarak çift olarak bir cinsel deneyim yaşanacağı zaman ise bu bilgiler açığa çıkarak kişilerin cinsel yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle anne babalar, çocuklarının cinsel eğitimi konusunda hassasiyet göstermeli, çocuklar ve gençler cinsellik konusunda korkutulmamalıdır. Bunun yanı sıra çocukluk dönemi, cinsiyetin keşfedildi pi dönemlerde doğru bilgilendirme yapmak ileri yaşta ortaya çıkabilecek birçok cinsel sorunu engellemektedir. Böylece kişilerin daha sağlıklı bir cinsel yaşamı ve daha güçlü ilişki bağları olması sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir