cinsel-sorunlar

Cinsel Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir?

Evlilikte ve ilişkilerde cinsel sorunlar ilişkiyi doğrudan etkilemektedir. Son zamanlarda cinsellik hakkında doğru bilgilerin daha fazla gündeme gelmesi, eğitimli bireylerin sayısının artması cinsel sorunlara olan bakış açısını da değiştirmektedir. Günümüzde cinsel problemler yaşayan birçok çift, bu sorunları gizlemek, utanmak, çekinmek yerine bir uzman yardımı ile bu sorunu aşmanın yollarını aramaktadır.

Cinsel sorunlar, hem kadın hem de erkeklerde görülebilir. Fiziksel, hormonal gibi birçok farklı sebepten oluşan cinsel problemler olduğu gibi aynı zamanda psikolojik kaynaklı olan cinsel problemler de bulunmaktadır. Bir cinsel sorunun çözülmesi için öncelikle sorunun nedeni tespit edilmelidir. Sorun tespit edilmesi ile birlikte cinsel sorunun tedavi edilmesi de daha kolay bir hale gelmektedir.

Cinsel sorunla karşı karşıya kalan kişiler öncelikle bu sorunu kendi aşma veya zamana bırakma eğilimi göstermektedir. Ancak cinsel sorunlar zamana bırakarak kendi kendine çözülemez. Erteleme durumu cinsel sorunun kişiyi ve ilişkisini daha çok olumsuz etkileyecektir. Bundan dolayı sorun yaşanan durumda hemen bir uzman desteğine başvurmak sorunu daha kolay ve hızlı bir şekilde çözmenize yardımcı olmaktadır.

Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavisi

Cinsel sorunların tedavi edilmesinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Kadın doğum uzmanları, üroloji ve psikiyatri bölümü bu alanda sorun yaşayan çiftlere destek sağlamaktadır. Kadınlarda ortaya çıkan cinsel sorunlarda öncelikle bir kadın doğum uzmanı muayenesi gerekmektedir. Fiziksel veya hormonal bir sorun olmadığı zaman çift psikiyatrist desteği ile cinsel sorunu çözmeyi başarmaktadır.

Cinsel problemlere bakıldığı zaman çoğunda psikolojik etkenlerin de önemli bir rola sahip olduğu görülmektedir. Stres, ekonomik veya aile sorunlar, cinsellik hakkında yanlış bilgi sahibi olmak, cinselliği bir tabu olarak kabul etmek, bedeninden utanmak, cinsel birliktelikte pasif kalmak gibi birçok neden cinsel sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu gibi nedenlerle yaşanan cinsel sorunlarda cinsel terapi ve çiftlerin cinsellik üzerine birbiri ile açık, net bir şekilde konuşabilmeleri sorunu çözüme kavuşturmaktadır.

Cinsel Sorun Tedavisi Nasıl Olur?

Her hastalıkta olduğu gibi cinsel sorunlar ortaya çıktığı zaman tedavi süreci kişiye özel olmaktadır. Cinsel sorunların tedavi edilmesinde kimi zaman ilaç tedavisi kimi zaman psikolojik destek kimi zaman cinsel tedaviler ile çiftler bu sorunu kısa bir süre içerisinde aşmaktadır.

Yapılan araştırmalar ilişkilerinde farklı problemleri olmayan, sevgi, saygı ve güven içerisinde bir birlikteliğe sahip olan çiftlerin cinsel sorunları daha kısa sürede aştığını göstermektedir. Bu nedenle cinsel sorunların tedavi sürecinde çiftlerin tutumu çok önemlidir. Psikolojik olarak destek olmak, alay edici ve küçük düşürücü bir tutum sergilememek, diğer yandan bu durumun geçici ve tedavi edilebilir bir süreç olduğunu kabul etmek de tedavi sürecinin daha sağlıklı ilerlemesini sağlamaktadır.

Cinsel problemler farklı başlıklar altında incelenmektedir. Hem kadın hem de erkeklerde görülen cinsel sorunların çözüme kavuşturulması önemlidir. Çözüme ulaşmayan, tedaviden kaçınan ve üstü örtülmeye çalışılan cinsel sorunlar kişilerde ruhsal travmaya neden olarak daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir